Biudžetinė įstaiga. Vytauto g. 12, LT-90123, Plungė
Tel. (8 448) 73 166. El. p. savivaldybe@plunge.lt
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre. Įmonės kodas 188714469
Spausdinti
English
 
 
 Pradžia
Aktuali informacija
Prisijungimas gyventojams

 
Renginių kalendorius
P A T K Pn Š S
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
29303101020304
Rugpjūtis
    2022     
 
 

 

Šateikių seniūnija

 

     Legendos ir padavimai byloja, kad prieš daugelį metų mūsų girioje gyvenęs girinis pavarde Šateika, turėjęs didžiulius žemės plotus ir daugybę tarnų – nuo to ir kilęs Šateikių vardas…

     Šateikių seniūnija yra vakariniame Plungės rajono pakraštyje. Ji ribojasi su Platelių, Babrungo  ir Nausodžio seniūnijomis, o vakaruose remiasi į Kretingos rajono apylinkes.
     Pagal plotą tai viena iš didžiausių seniūnijų. Plotas –133,6 kv.km. Ariamos žemės yra 78,5 kv.km, miškų 32,7 kv.km, kitos paskirties žemės 22,4 kv.km. Seniūnijos teritoriją kerta Šiaulių – Klaipėdos geležinkelis, pietine dalimi praeina valstybinės reikšmės kelias Šiauliai – Palanga, šiaurine puse kelias Plungė – Skuodas. 
     Seniūniją sudaro 20 skirtingo dydžio kaimų, iš kurių didžiausi (juose gyvena nuo 500 iki 800 gyventojų) trys – Šateikiai, Narvaišiai ir Aleksandravas. Yra kaimas, kuriame nebėra nei vienos sodybos - tai Bulikai. Seniūnijoje 2008 01 01 duomenimis gyveno 2832 gyventojai, iš kurių pensininkai sudarė 27 proc., darbingo amžiaus žmonės - 46 proc., vaikai ir paaugliai –27 proc. Vyrų buvo 48,3 proc., o moterų – 51,7 proc.nuo visų gyventojų skaičiaus.
     Seniūnijos didžiausius plotus užima nemažos kalvos. Pietine seniūnijos dalimi prateka upė Minija, šiaurine dalimi jos intakas Blendžiava, o du ežerus - Remtį ir Mišę jungia Mišupės aukštupys. Daugiausia miškų yra į vakarus nuo Šateikių. tai Šateikių, Liekno girios, Bažnytkalnio, Valduvos, Pakutuvėnų, Pastauninko miškai. 
     Didžiausia seniūnijos gyvenvietė, seniūnijos centras – Šateikiai yra seniūnijos šiaurėje, netoli Plungės – Salantų plento. Nuo Šateikių iki Plungės yra 18 km. Šateikiuose gyvena 780 gyventojų. Tai graži ir patraukli gyvenvietė, puoselėjanti istorines, kultūrines ir savitas etnines tradicijas.
     Istorija. Rašytiniuose dokumentuose Šateikiai minimi jau XVI a. XVII-XVIIa. juos valdė keletas šeimininkų – Skalvydai, Šverinai, Sapiegos, Broel-Pliateriai. 1875 m. Pliateriai pastatė raudonų plytų, didelę įspūdingo grožio neogotikinio stiliaus Šv. Morkaus Evangelisto  bažnyčią.  Šateikiai garsėjo visoje Žemaitijoje Pliaterių dvare gaminamu miežiniu alumi, įkurtu ir gražiai prižiūrimu 8,0 ha parku su perbėgančiais tvenkiniais, dvaro rūmais ir pastatais. Dar ir dabar parke auga europinis maumedis, europinis, sibirinis ir pilkasis kėniai, kedrinė pušis, europinis maumedis, platanalapis klevas, raudonasis ąžuolas ir kt.
     1903 m. sausio 1 d. Šateikių bažnyčioje įvyko M.K.Čiurlionio ir S.Kymantaitės jungtuvės. XX a. pirmoje pusėje Šateikiuose veikė Šaulių ir Pavasarininkų organizacijos, pradžios mokykla, biblioteka.
     Pergyvenę sunkius sovietinės okupacijos, kolektyvizacijos laikus, Šateikiai pasikeitė. 1945 m. įkurtas tarybinis ūkis iširo Lietuvai išsikovojus nepriklausomybę. Kūrėsi ir griuvo žemės ūkio bendrovės, steigėsi valstiečių ūkiai, kūrėsi ūkininkai. 1992 m. išsiformavo ir išsikraustė sovietinės armijos karinis dalinys. Šateikiuose susiformavo gyvenvietė, išdygo tipinių namų eilės, pagerėjo infrastruktūra.
     Dabartis. Dabar Šateikiuose veikia pagrindinė mokykla, kultūros centras (įsteigtas 2007 m.), bažnyčia, biblioteka, ambulatorija, paštas bei keturios maisto ir kitų prekių parduotuvės. Savo veiklą, puoselėdamas etnines tradicijas, jau antrą dešimtmetį tęsia folklorinis ansamblis ,,Šateikee”. Šateikių pagrindinė mokykla atsinaujina ir modernėja, pasiekdama gerų ugdymo bei sporto laimėjimų ne tik rajone bet ir visame krašte. Yra tautodailininkų: medžio drožėjų (Antanas Kniūkšta, Eugenijus Žalgiris), vytelių pynėjų (Rūta Bočkienė, Andrius Tolenis), tapytojų (Gražina Goriunova). Dvi bendruomenės - Šateikių ir Aleksandravo "Vizija" - vykdo kultūrinę, socialinę bei bendruomeniškumo veiklą.
     Kitose seniūnijos gyvenvietėse (Aleksandrave, Narvaišiuose) veikia Šateikių kultūros centro filialai, kaimo bibliotekos, pagrindinės mokyklos. Savo paslaugas teikia UAB "Plungės vandenys" (geriamojo vandens tiekimas, nuotėkų šalinimas), AB "Valda" (šiukšlių tvarkymas).
     Verslas. Nors seniūnija ir didelė, verslu užsiimančiu nėra daug. Šateikiuose veikia Viktoro Momkaus, Tomo Sabaliausko individualios medienos gamybos įmonės, Vytauto Valančiaus žemės ūkio tecnikos remonto dirbtuvės, daromi antkapiniai paminklai. Narvaišių kaime veikia Alvydo Matevičiaus kaimo turizmo sodyba, Aleksandrave - pirtis (UAB "Minijos perlas"), gyvenvietėse teikiamos malūnų paslaugos. Daugelis darbo suranda ir aplinkinių rajonų centruose. Kuriasi ūkininkai, kurie panaudodami turimas ir paramos fondų teikiamas lėšas, modernizuoja žemės ūkio produkcijos gamybą. Tai – Viktoras Momkus iš Šateikių, Algirdas Salys iš Selenių, Rimantas Mačernius iš Kadaičių, Alfonsas Songaila iš Narvaišių, Fabijonas Zemeckis ir Jonas Stonkus iš Aleksandravo, Gediminas ir Danguolė Kaveckiai iš Vydeikių ir kiti.
     Lankytinos vietos. Tai Justino ir Reginos Jonušų tautodailės muziejus Godelių kaime (tel. 8-448-48719). Bukantėje (Godelių k.) yra Julijos Žymantienės - Žemaitės muziejus, kuriame eksponuojami rašytojos raštai ir kūriniai. Šateikius puošia parkas, bažnyčia ir buvusio dvaro pastatai. Gaila, kad šiandien trūksta lėšų dvarui sutvarkyti. Dyburių kaimas priklauso Salantų regioniniam parkui. Ten yra įrengta Minijos vingio apžvalgos aikštelė. Verta aplankyti Vydeikių kaimo koplyčią, piliakalnius (Čerauninkalnis – Godelių k., Alkakalnis – Vydeikių k., Pilalė - Pakutuvėnų k.). Prie Mišės ežero ir Minijos slėnyje  yra tinkamos vietos iškyloms, žvejybai ir poilsiui.
     Susitaikymo sodyba. Pakutuvėnų kaime prie esamos Šv. Antano Paduviečio bažnyčios įsikūrė Kretingos Pranciškonų vienuoliai. 2006 m. įkurta Pakutuvėnų parapija. Čia kasmet vasaros metu vyksta įvairūs renginiai –vakaronės, atlaidai, pamaldos ir kiti renginiai, į kuriuos atvyksta ne tik aplinkinių kaimų gyventojai. Pranciškonai vienuoliai rengia stovyklas šeimoms bei priklausomybes turintiems asmenims, čia atvyksta ieškantys dvasinės ramybės.
     Kviečiame aplankyti mūsų seniūniją !

 


Paskutinis atnaujinimas: 2017-08-21 14:37:35
 

 

  

 

 

 

   

 

© Plungės rajono savivaldybė. Visos teisės saugomos. Vytauto g. 12, LT-90123 Plungė. Rašykite mums - savivaldybe@plunge.lt
Sprendimas:IDAMAS